Güller

Film Tanıtımı

1990’lı yılların sonuydu. Türkiye siyasi olarak en kırılgan dönemlerinden birinden geçiyordu. Yasaklar… tutuklamalar…soruşturmalar… Türk tarihine post modern darbe olarak geçen bu süreç Anadolu’nun küçük köyünde nasıl yaşanıyordu? Uzun metraj Güller filmi, bu karanlık dönemi 12 yaşındaki Ali Osman’ın gözünden anlatıyor.
Ali Osman, köylü bir ailenin şehirde yatılı okuyan başarılı ama kekeme ve utangaç bir çocuğudur. 28 Şubat sürecinin yaşandığı yılın yaz başlangıcında yurtları erken tatile girmiştir. Hem köyden hem yurttan arkadaşı olan Serdar ile köye dönmek üzere yola çıkarlar.
Yolda, platonik olarak aşık olduğu Güller’in köy ilkokulunda öğretmen olan babası hakkında da soruşturma açıldığını öğrenir. Aile bu yüzden köyden taşınma hazırlıklarına başlamıştır.
Ali Osman, post modern darbe, tutuklamalar, baskıları zihninde bir yere oturtamaz. Sevdiğini söyleyemeden ya Güller köyden giderse? Ya onu bir daha göremezse? Onu endişelendiren tek şey budur.
Mehmet Gün’ün ilk uzun metraj sinema filmi olan Güller, Ali Osman’ın etrafında bu süreçte köyde olup bitenleri, Ali Osman’ın çevresiyle özellikle de bilge kişilikli dedesi ile olan ilişkilerini ve ergenlik dönemi sıkıntılarını yalın bir sinema diliyle anlatıyor.

Film Künyesi

Yapım Yılı : 2018
Yapımcı : Mehmet Gün
Yönetmen : Mehmet Gün
Senaryo : Murat BOZKURT-Serdar ARSLAN-Ercan ERGENEKON
Türü : Dram
Süre : 93 DK
Oyuncular : Emirhan Can ALA-İbrahim KALKAN-Deniz ORAL-Nail DEMİR
Ilgım İPEKÇİ-Mehmet KEFLİ